Sloboda je poznanie

Autor: Patrik Kolesár | 5.1.2007 o 22:30 | Karma článku: 4,15 | Prečítané:  1099x

Ľudia sa zhrbene prechádzajú ulicami, nepremýšľajúc, len notoricky opakujúc dookola svoj zabehnutý mechanizmus. Ľudia hrajú krysie preteky. Ich jedinou ideou je mať viac a nepýtať sa ako to možno zmeniť.  Ľudia sú stroje veľkého otca, ktorý to všetko vidí a jeho jedinou snahou nie je ani smrť, ani oslobodenie. Jeho cieľom je stať sa „najstarostlivejším“ a najspravodlivejším. A tým ľudí núti upadať do poroby. Jeho cieľom je ich práca.

Zamysleli ste sa niekedy, čo nás v skutočnosti oslobodzuje? Čo je ten podnet, ktorý kreuje medzi všednosťou farebno? Prechádzam sa po rušnom meste plnom ľudí a zastavujem sa. Je tam množstvo tvári a všetky sú si tak podobné. Zriedkakedy sa medzi nimi vykryštalizuje tvár či silueta človeka, ktorý má svoj pohľad upriamený niekam za hranice všednosti. Ľudia sa zhrbene prechádzajú ulicami, nepremýšľajúc, len notoricky opakujúc dookola svoj zabehnutý mechanizmus. Ľudia hrajú krysie preteky. Ich jedinou ideou je mať viac a nepýtať sa ako to možno zmeniť.  Ľudia sú stroje veľkého otca, ktorý to všetko vidí a jeho jedinou snahou nie je ani smrť, ani oslobodenie. Jeho cieľom je stať sa „najstarostlivejším“ a najspravodlivejším. A tým ľudí núti upadať do poroby. Jeho cieľom je ich práca.

 

Sedím na lavičke. Čas je len to, na čom sa dohodneme. Ja a moje vnútro sme sa teraz dohodli, že čas nemá pre nás absolútny význam ako pre ľudí, ktorí okolo nás prechádzajú. Čas zastal. Obdeľač prechádza muž. Upútava moju pozornosť. Je na ňom čosi zvláštne. Jeho chôdza je sebaistá, pohľad zamyslený, ruky má zopnuté za chrbtom. Naše pohľady sa stretávajú. Vidím do jeho vnútra. Premýšľa nad niečím. Skúma, hľadá, nachádza niečo, čo sa aspoň náznakom snaží priblížiť konečnému cieľu - blaženosti. Je nespokojný zo svojím badáním a pátra ďalej. Jeho myseľ pracuje, je v neustálom kolobehu. Je slobodný.

Ku mne si prisadá klerik v bielom. Usádza sa, rukou si podopiera čelo, ktoré upáda hľadajúc poznanie. Čas je pre neho nepodstatný. Myslí otázkou prečo, ktorá ho oslobodzuje.

V parku sa stretávajú priatelia. Jeden je nespokojný, ale nehľadá príčinu svojej existencie. Tvár ma celú zachmúrenú. Oči hovoria samé bez slov. Je bez vízie, bez poznania. Je zomknutý. Neustále opakuje, ako nestíha, pretože má veľa práce. Ten druhý sa usmieva. Vysvetľuje mu, ako sa učil do noci. Vysvetľuje mu, ako je nespokojný s poznaním, ktoré má. Pretože v škole ho učia ako a on vo svojej každodennej nespokojnosti hľadá prečo. Každý okamih, ktorý premrhá, ho vracia späť. Späť k priateľovi bez slov. Uspokojuje ho to! Magické slovko prečo je ako vzduch. Ak ho dokážeš skrotiť, naučí ťa lietať. V očiach má nádej, akýsi tajomný záblesk. Krása.

 

Som nespokojný, pretože už viem vyletieť, ale zatiaľ sa  vo vzduchu neviem udržať. Každý deň objavujem súvislosti medzi láskou a pravdou, ktoré ma oslobodzujú. Tým, že sa nesnažím uspokojiť so všednosťou zakliatou v slovku ako, som ako vták. Tým, že sa snažím vymaniť spod jarma „milovaného“ otca a jeho prisluhovačov a hľadám spôsob, ako to dosiahnuť pomocou slovíčka prečo je status qou také, aké je. Je to opojná chuť vymáhania sa spod jarma poroby. To, že som nespokojný, ma oslobodzuje zo všednosti. Poznanie, ktoré hľadá svoju blaženosť ma oslobodzuje, aby som neodkväcol vo všednosti. Aby som bol ako klerik. Aby v mojich očiach nevyhasol plameň živiaci chuť a lásku. Poznanie je sloboda a sloboda je poznanie. V slobode je ukrytá harmónia. A pokiaľ ľudia ulíc nedokážu rozpoznávať pravdu a lož, dovtedy budú otrokmi. Otrokmi vlády, seba, svojho života...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Matúša Krčmárika

K riešeniu utečencov sme neprispeli ničím a ešte sa tým chválime

Po rokoch hovoríme stále to isté.

EKONOMIKA

Semafory majú tajné tlačidlo. Na čo slúži

Nie každý gombík spustí zelenú.

ŠPORT

Udrel súpera. Froome prišiel o pomocníka, vylúčili ho z Tour

Gianni Moscon v úvode 15. etapy udrel Elieho Gesberta.


Už ste čítali?